Egy idős hölgy (81) étrendet vált, és elhord egy sóderdombot

Két kiegészítéssel tartozom a címhez:

  1. Az idős hölgy az édesanyám, aki étrendváltással sokat tett az egészségéért, így büszkeséggel tekintek az eredményeire.
  2. Az étrendváltás és a sóderdomb elhordása között eltelt három hónap, de ez talán nem von le a teljesítmény értékéből.

étrendváltással az időskori egészségért Hogyan jutott el édesanyám az étrendváltás gondolatáig?

Anyukám már évek óta sokízületi gyulladással küszködött, amely főleg a kezeit érintette, és a fájdalmaira folyamatosan fájdalomcsillapítókat szedett. A szerek mellékhatásai miatt egy idő után erőtlennek és kedvetlennek érezte magát, azután már az ágyból is szinte alig tudott reggelenként felkelni. Akkor átgondoltam, mit tehetne másként. Ő megfogadta a javaslataimat, elhagyta a fájdalomcsillapítókat, és egy táplálékkiegészítőt kezdett szedni. Ez a változtatás jelentős javulást eredményezett, de édesanyám – szerencsére – nem állt meg itt.

Tavaly december 28-án, egyik napról a másikra, étrendet váltott.

Addig, úgymond, ”tudatosan” táplálkozott, aszerint, amit a médiában általában hallani lehet az „egészséges” táplálkozásról: teljes kiőrlésű péktermékek, alternatív lisztek, olajos magvak, sok zöldség és gyümölcs. Ezek képezték az étkezése alapjait.

Karácsonyra kapott tőlünk egy könyvet, ami teljesen új megvilágításba helyezte számára is azt, hogy mi az egészséges táplálkozás valójában. A könyvet három nap alatt kiolvasta, átgondolta a könyvből tanultakat. December 28-án elajándékozta ismerőseinek minden lisztkeverékét, olajos magvait, majd elment bevásárolni, immár teljesen más jellegű élelmiszereket, és aznap teljesen átalakította az étrendjét.

Leírom, mit tapasztalt ezek után.

Az első napokban több liternyi víz távozott a szervezetéből, így a testsúlya csökkenésnek indult, saját szavai szerint „könnyedebbnek” érezte magát.

Az étrendváltás után 5 nappal felhívott, és beszámolt arról, hogy évek óta nem aludt olyan jól, mint előző éjjel. Végre jókedvűnek, kiegyensúlyozottnak és energikusnak érezte magát, amit már régen nem tapasztalt.  Így fogalmazott: „Csoda történt: 10 órát aludtam egyfolytában! Úgy érzem magam, mint a mag a földben, amelyik végre elkezdett csírázni, és elindult fölfelé a fénybe!” Elmondta, hogy elmúltak depressziós gondolatai is: „Kellemes érzés. Érzem, hogy vagyok!”

Az ujjak, amelyek ezt megelőzően már mind nehezen, fájdalmasan hajlottak csak, fokozatosan javulni kezdtek, visszanyerték hajlékonyságukat, mozgékonyságukat: „Először el sem hittem!” mondta. A térdek is könnyebben kezdtek mozogni.

Január 31-én arra ébredt, hogy elmúlt a folyamatos térdfájása, amitől húsz év óta (!) szenvedett.

Februárra megszűntek a fejfájásai, amelyek mindig jelentkeztek, ha időjárási frontok közeledtek. Fizikai erőnléte ekkorra sokat javult: „Én nem érzem magam 81 évesnek.”, mondta. Hozzátette még: „Ha a tükör előtt állok, furcsa érzés, mert idebent teljesen más van, mint amit a tükörben látok.”

Érzéseit messzemenően alátámasztják laboreredményei. Az idén áprilisi laborvizsgálatot megelőzően 2020 decemberében volt édesanyám laborban. Az ő egyetértésével összehasonlítom a két vizsgálat néhány olyan értékét, amelyek jól jellemzik az anyagcsere egészségét (a zölddel jelölt értékek javulást jeleznek):

2020. december

2023. április

Éhgyomri vércukor

6,0 mmol/l

5,4 mmol/l

Éhgyomri inzulin

6,6 mIU/l

3,6 mIU/l

HOMA-IR*

1,8

0,87

Triglicerid/HDL arány

1,56

1,37

A sóderdomb elhordására március 31-én, tehát kb. 3 hónappal az étrendváltás után került sor. Hogy miért? Mert máshol, a kert másik végében volt szükség a sóderre, és ő nem akart segítségre várni. Utána persze fáradt volt néhány napig, de ez semmit nem von le a teljesítménye értékéből.

Mi az, amivel még nem teljesen elégedett édesanyám? Szeretne még többet fogyni. E mellett, fizikai munkák után jelentkezik nála – már csak időnként – némi derékfájás, de az is elmúlik másnap reggelre.

Tegnap beszéltem vele ismét: kérte, hogy vegyek neki egy rövid pengéjű kaszát, mert ismét maga szeretné rendben tartani a füvet a kb. 2000 négyzetméteres kertjében. Ez talán még többet elmond arról, hogyan érzi magát anyukám, mint a jó laboreredmények…

Köszönöm édesanyámnak, hogy döntött, étrendet váltott, és ki is tart új étrendje mellett. Példát állított mindannyiunk elé, hogy változtatni – akár radikálisan is – idős korban is lehet, és érdemes, mert jól átgondolt, tudományosan megalapozott étrendváltással csak a fájdalmakat, a szenvedést veszthetjük, ugyanakkor visszanyerhetjük életkedvünket és akár évtizedekkel korábbi energiaszintünket is!

Ha szeretne hasonló javulást megélni mert például Önt is várja a kerti munka vagy egy sóderdomb, keressen meg!

 

* HOMA-IR: az inzulin rezisztencia homeosztatikus markere